[Info] Basic Calculation Formulas for ATK/DEF - FAQ & Guides - WarpPortal Community Forums

Jump to content


Photo

[Info] Basic Calculation Formulas for ATK/DEF


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Popcorn

Popcorn

    Woodie-Holic

  • Dragon Saga Staff
  • 5455 posts
  • LocationGermany, Europe, Earth, Milky Way, Universe
  • Playing:Dragon Saga

Posted 18 September 2016 - 02:07 AM

Hello Dragon Saga Friends!

 

Here are the complete damage/resistance formulas for physical and magical classes. Please know that the attack and defense of monsters are calculated the same way.

 

Physical ATK

 

The attributes STR/HLT are needed for calculating the Attack amount

 

Calculation of Min/Max PATK

MinMaxAtkUp = (STRUp * 1.5) + (HLTUp / 6.0)
MinPAtk = FinalWeaponPAtkMin + MinMaxAtkUp
MaxPAtk = FinalWeaponPAtkMax + MinMaxAtkUp

Calculation of Skill Damage

If the description states: Weapon Physical Attack, the skill damage is calculated from a random value between the weapon's base Min/Max Patk.

 

Calculation of resulting Damage

BonusDamage = (StrUp * 2.0) + (CharLevel * 6.0)
FinalDamage = (MinPAtk…MaxPAtk) + BonusDamage + SkillDamage

 

Example

 

Given are the following amounts:

STRUp = 302
HLTUp = 421
FinalWeaponPAtkMin = 6265
FinalWeaponPAtkMax = 16572
BaseWeaponPAtkMin = 1858
BaseWeaponPAtkMax = 4678
CharLevel = 75
Skill = "Weapon Physical Attack 150.0% + 220"

Calculation:
MinMaxAtkUp = (302*1.5) + (421 / 6) = 453 + 70 = 523
MinPAtk = 6265 + 523 = 6788
MaxPAtk = 16572 + 523 = 17095
SkillDamage = (1858…4678) * 150.0% + 220 = (1858…4678) * 1.5 + 220 = (2787…7017) + 220
BonusDamage = (302 * 2.0) + (75 * 6.0) = 604 + 450 = 1054

 

FinalDamage = (6788…17095) + 1054 + (2787…7017) + 220 =
= (10849…25386)

 

Please keep in mind that this basic calculation does not take modifiers on items/skills into account. It's the purely basic calculation.

 

 

Magical ATK

 

The attribute INT is needed for calculating the Attack amount

 

Calculation of Min/Max MATK

MinMaxAtkUp = log10(INTUp) * INTUp  The calculation is based on a base-10 logarithm
MinPAtk = FinalWeaponPAtkMin + MinMaxAtkUp
MaxPAtk = FinalWeaponPAtkMax + MinMaxAtkUp

Calculation of Skill Damage

If the description states: Weapon Magic Attack, the skill damage is calculated from a random value between the weapon's base Min/Max Matk.

 

Calculation of resulting Damage

BonusDamage = 0
FinalDamage = ((MinMAtk…MaxMAtk) * 1.5) + BonusDamage + SkillDamage

 

Example

Given are the following amounts:
INTUp = 558
FinalWeaponMAtkMin = 4640
FinalWeaponMAtkMax = 12459
BaseWeaponMAtkMin = 1370
BaseWeaponMAtkMax = 3598
Skill = "Weapon Magic Attack 150.0% + 220"

Calculation:
MinMaxAtkUp = log10(558) * 558 = 1532
MinMAtk = 4640 + 1532 = 6172
MaxMAtk = 12459 + 1532 = 13991
SkillDamage = (1370…3598) * 150.0% + 220 = (1370…3598) * 1.5 + 220 = (2055…5397) + 220
BonusDamage = 0

FinalDamage = ((6172…13991) * 1.5) + 0 + (2055…5397) + 220 =
= (11533…26603)

 

Please keep in mind that this basic calculation does not take modifiers on items/skills into account. It's the purely basic calculation.

 

 

Physical DEF

 

The attributes STR/HLT/AGI are needed for calculating the Defense amount

 

Calculation of Bonus PDEF

DefenseUP  = STRUp * 0.8 + HLTUp * 0.4 + AGIUp * 0.2

 

Calculation of resulting Defense

FinalDefense = Pdef of all Items/Skills + DefenseUp

 

Example of DefenseUP:

Given are the following amounts:
STRUp = 165
HLTUp = 359
AGIUp = 190

DefenseUP = (165 * 0.8) + (359 * 0.4) + (190 * 0.2) = 132 + 143.6 + 38 = 313

 

The DefenseUP value can be seen as "Character Default" at the stat tooltip for DEF in the character view

 

Magical DEF

 

The attribute INT is needed for calculating the Defense amount

 

Calculation of Bonus MDEF

DefenseUP  = ((INTUp * 1.2) + (INTUp * (CharLevel / 100))) * 2.0

 

Calculation of resulting Defense

FinalDefense = Mdef of all Items/Skills + DefenseUp

 

Example of DefenseUP:

Given are the following amounts:
INTUp = 558
CharLevel = 76

DefenseUp = ((558 * 1.2) + (558 * (76 / 100))) * 2.0 = (669.6 + (558 * 0.76)) * 2.0
= (669.6 + 424.08) * 2.0 = 1093.68 * 2.0 = 2187

 

The DefenseUP value can be seen as "Character Default" at the stat tooltip for MDEF in the character view

 

 

 


  • 2

#2 Precrush

Precrush

    Too Legit To Quit

  • Members
  • 1650 posts
  • Playing:Dragon Saga

Posted 18 September 2016 - 02:55 AM

 

 

MinPAtk = 6265 + 523 = 6788
MaxPAtk = 16572 + 523 = 17095
 

 

FinalDamage = (626516572) + 1054 + (2787…7017) + 220 =
= (10326…24863)

 

 

Shouldn't those values be used there? Same with the magic atk final calculations.

 

Well from here we can see that it is probably unnecessarily complicated and that int helps a decent bit with magical defense. Also adjusting these is pretty complicated since we have such difference with how much matk/akt classes have, how much dmg their skills hit (and how many times they hit), and how much def compared to mdef one can get.


  • 0

#3 Popcorn

Popcorn

    Woodie-Holic

  • Dragon Saga Staff
  • 5455 posts
  • LocationGermany, Europe, Earth, Milky Way, Universe
  • Playing:Dragon Saga

Posted 18 September 2016 - 03:14 AM

You're right. Corrected. Sorry for that.

 


  • 0

#4 Precrush

Precrush

    Too Legit To Quit

  • Members
  • 1650 posts
  • Playing:Dragon Saga

Posted 18 September 2016 - 03:26 AM

Thanks for posting the info, real interesting.


  • 1

#5 GhostRed

GhostRed

    I made it Off Topic

  • Members
  • 38 posts

Posted 19 September 2016 - 01:13 AM

yeah , i really liked , thanks


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users